Röviden a PCR-tesztről A PCR-teszt a koronavírus kimutatására a legmegbízhatóbb eljárás, mivel a vizsgálat a vírus örökítőanyagának kimutatására irányul. Ehhez a megfelelően képzett szakember mintát vesz a garat- és az orrnyálkahártya felszínéről. A laborvizsgálat eredményeként a páciens megtudhatja, hogy a mintavétel pillanatában fertőzött volt-e vagy nem, megfertőzhet-e mást a környezetében. A betegség ideje alatt elvégzett teszt eredménye pozitív lesz
A PCR-teszt már nagyon korai szakaszban, a megfertőződés után pár nappal ki tudja mutatni a vírust. Előfordulhat olyan eset is, hogy túl korán veszik le a mintát, amiből még nem állapítható meg a fertőzöttség ténye. Ilyenkor – különösen ha a tünetek is megjelennek – újabb teszt elvégzésére lesz szükség.
Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy PCR-tesztet csak olyan egészségügyi szolgáltató végezhet, amelyik az ehhez szükséges hatósági engedéllyel rendelkezik!
Mikor csináltasson PCR-tesztet?
Számos esetben jogszabályok vagy cégek, intézmények megkövetelhetik, hogy rendelkezzen negatív PCR-teszttel. Ha nem kerül ilyen helyzetbe, akkor is érdemes lehet alávetni magunkat a tesztelésnek.
Az alábbiakban felsoroljuk a legjellemzőbb élethelyzeteket, amikor szükséges vagy javasolt a PCR-teszt elvégzése:
- operációk előtt,
- munkahelyváltáskor, munkába álláskor, munkába való visszatéréskor,
- külföldre utazás előtt, külföldről való hazatérés után,
- koronavírusos személlyel, tárggyal való kapcsolatba kerülés esetén,
- rokonlátogatáson, nagyobb családi eseményeken való részvétel előtt,
- koronavírusra utaló tünetek megjelenése esetén.
Milyen tünetekkel jár legtöbbször a koronavírus?
A koronavírus az emberek többségénél csak enyhe tüneteket okoz, de időseknél és krónikus betegeknél veszélyes szövődmények kialakulásának is nagy a kockázata. Emellett arra is volt már többször példa, hogy fiatal, egészséges személyek haltak meg a fertőzés következtében. A jelenlegi tapasztalataink és tudásunk szerint még nem jelezhető előre, hogy kinél milyen következményekkel fog járni a betegség, többek között ebben is rejlik a veszélyessége.
A következőkben a koronavírus legtipikusabb tüneteit ismertetjük:
- torokfájás, száraz köhögés,
- légszomj,
- fejfájás,
- hőemelkedés, láz,
- levertség, általános gyengeségérzet, izom- és ízületi fájdalmak,
- íz- és szagérzékelés hiánya,
- hasmenés, hányinger.
Mit kell tennie a PCR-teszt előtt?
Annak érdekében, hogy a PCR-teszt eredménye minél megbízhatóbb legyen, tartózkodni kell az olyan tevékenységektől, amivel befolyásolhatjuk a nyálkahártya váladékának összetételét, sűrűségét.
Ennek megfelelően a mintavétel előtt 4-5 órával már:
- ne egyen, ne igyon (még vizet sem),
- ne mosson fogat,
- ne dohányozzon,
- ne öblögessen,
- ne használjon leheletfrissítő készítményeket (rágó, cukorka, stb.)!
- A vizsgálaton csak olyan maszkban jelenhet meg, ami a szájat és az orrot eltakarja. Sálak, kendők használata nem elfogadható!
Hogyan zajlik a tesztelés folyamata?
A tesztelési folyamat ismertetése előtt fontos leszögezni, hogy a tesztelésre jelentkezőnek saját kezűleg, otthon nincs lehetősége az eljárás lefolytatásához, mivel ez a folyamat speciális eszközöket és szaktudást igényel. Azok a tesztek, amelyeket nem a szakmai protokollnak megfelelően végeznek el, hibás eredményt adhatnak! Magánklinikánk szakemberei a szükséges képzettség és gyakorlat birtokában, az előírásoknak megfelelő védőruhában fogják elvégezni a tesztelést.
Mielőtt a mintavétel megtörténne, klinikánk munkatársai kikérdezik, hogy észlelte-e magán a koronavírus tüneteit, majd megmérik a testhőmérsékletét.
A mintát két helyről, a felső garatívből, illetve az orr nyálkahártyájának felszínéről veszik le egy-egy steril mintavételi pálca segítségével. Az így kinyert törleteket egy speciális kémcsőbe, úgynevezett stabilizáló inaktiváló médiumba helyezik, majd a pálcákat a veszélyes hulladékok közé helyezik.
A mintavétel néhány másodpercig tart, nem fájdalmas, ugyanakkor kissé kellemetlen, öklendezéssel, enyhe, rövid ideig tartó szédüléssel járhat. Maradjunk nyugodtak és ne végezzünk hirtelen fejmozdulatokat.
A minták laboratóriumi vizsgálatok során kerülnek kiértékelésre, melyek végén pozitív vagy negatív eredményt kaphatunk.
Mennyire megbízható, milyen pontosságú a PCR-teszt?
A PCR-teszt azért a legmegbízhatóbb módszer a koronavírus kimutatására, mert magát a vírust, annak örökítőanyagát mutatja ki a páciens szervezetében. Ennek köszönhetően a vizsgálat pontossága több, mint 95%.
Mennyi idő alatt lesz meg a PCR-teszt eredménye?
A legtöbbször a PCR-teszt eredménye 24 órán belül rendelkezésére fog állni. Ha Önnek ennél gyorsabban lenne szüksége az eredményre, azt kérjük, szíveskedjen jelezni munkatársaink felé.
Ha az eredmény pozitív, akkor intézményünk erről – a hatályos jogszabályoknak megfelelően – tájékoztatja az illetékes hatóságot.
Ha Önnél már korábban igazolták a koronavírust, akkor gyógyultnak csak akkor lesz tekinthető, ha egymás után 48 órás különbséggel levett PCR-tesztje egyaránt negatív eredményt mutat.